V hudebním klubu Vagon se sešly bigbítové legendy

Ve středu 8. srpna, se v pražském hudebním klubu Vagon, sešly legendy českého bigbítu aby tady pokřtily knihu jedné z nich.

Je tomu měsíc co se literatura českého bigbítu, rozšířila o knihu, jedné z jeho významných postav a pár dní, co byla tato kniha vzpomínek nesoucí název ŽIŽKOVSKÁ OPERA za účasti dalších legend, pamětníků BEATové éry a mnoha autorova přátel, pokřtěna v hudebním klubu Vagon v Praze.

Autorem této skvělé knihy která odhaluje historii z bigbítových luhů a hájů, je člověk, kterého si velmi vážím a uznávám ho jako jednoho z nejlepších hudebníků u nás, basák a zpěvák Jindřich Vobořil. 

Role kmotra se zhostili Jindrovo celoživotní souputník kytarista, houslista a zpěvák Josef Kůstka. Hudební velikán ke kterému neodmyslitelně patří kapely jako The Cardinals, Blue Effect, Bacily, Gen a další. Druhým kmotrem byla česká bubenická legenda, která s Jindrou Vobořilem tvořila českou bigbítovou historii v kapelách The Cardinals a později Kardinálové, Josef Havlíček. V současné době můžete tuto legendu spatřit například v obnovené kapele The Primitives Group.

Celému křtu přecházelo vystoupení pro mě do té doby neznáme kapely BLUES AMPLIFIED se skvělým zpěvákem Honzou Holečkem ve které za bicí soupravou seděl již zmiňovaný Pepa Havlíček. Kniha byla symbolicky pokřtěna zrnkovou kávou od další nestora českého bigbítu, bubeníka Jaroslava Vondrákakterý v roce 1980 společně Pepou Kůstkou a Jindrou Vobořilem, založil kapelu GEN. Působil také v Mišíkově Etc… v kapele Bacily a byl spoluzakladatelem skupiny Tango.

Legendy českého bigbítu! Z leva Jaroslav Vondrák, Josef Kůstka a Jindra vobořil
Legendy českého bigbítu! Z leva Jaroslav Vondrák, Josef Kůstka a Jindra vobořil

V knize najdete informace o Jindrově hudební dráze ale i jeho dětství a mládí na pražském Žižkově. V kapitolách Jindra Vobořil popisuje začátek své hudební kariéry a počátky big-beatu v Praze vůbec. Přes své působení v kapelách jako jsou Shut Up, Bacily, Gen, Pumpa, Los Vobos, a účinkování v rockových operách Jesus Christ Superstar a Evita, až po dnešní dny. Nouze není o veselé, vtipné a často až neuvěřitelné historky.

Značná část vzpomínek je věnována i vystupování ve „spřátelených bratrských“ státech. Kniha je doplněna výčtem Jindrových aparatur a nástrojů, které během své kariéry používal a jako bonus je zde i humorná vzpomínka na zvířátka, se kterými se Jindra za ta léta potkal. Knihu uzavírá bohatá obrazová příloha.

Autor se v knize nevyhýbá nepříjemnostem života a taky některým konkrétním jménům, která s těmito událostmi souvisí. Prezentuje své názory, aniž by se snažil někomu zavděčit, natož pak někomu ublížit. “Nikoho nechci zbytečně hanět, ani vyzdvihovat. Prostě – komu čest, tomu čest. A když se mi něco nelíbí, nebojím se to vyslovit”. uvádí v knize Jindra Vobořil.

Amatérský videozáznam ze křtu který pořídil Jaroslav Vondrák k nahlédnutí ZDE

Klenot české BEATové literatury byl vydán v limitované edici, zájemci si mohou knihu objednat na emailové adrese jindravoboril@seznam.cz nebo prostřednictvím zpráv na facebookovém profilu Jindry Vobořila, případně vám koupi zprostředkuje REGIOLIST MUSIC. Po dohodě lze knihu také zakoupit a převzít osobně u Jindry. Cena knihy 350,- Kč.

PS: Je pro mne velkou ctí že jsem se mohl malinkou měrou na vydání knihy Jindry Vobořila podíletbýt u jejího křtu a poznat tak výraznou osobnost českého beatu již od 60. let 20. století, která podle mě svou tvorbou ovlivnila celou řadu českých muzikantů. Petr Bryk

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X