Vě věku 75 let zemřela bývalá ikona českého showbyznysu Ladislav Štaidl

Ve věku 75 let zemřel český hudebník, kytarista, pianista, kapelník, skladatel, textař, hudební aranžér, zpěvák a podnikatel i autor hitů Karla Gotta, Ladislav Štaidl

Ladislav Štaidl začínal v roce 1962 se skupinou Crazy Boys, kterou zakládal společně s Miki Volkem, Ondřejem Suchým a M. Berkou. Na podzim roku 1963 se společně s bratrem Jiřím spolupodíleli na činnosti klubu a kapele Olympic ve Spálené ulici, měli za sebou práci v Karlínském kulturním kabaretu (přezdívaný Karkulka) vedeném Jiřím Brabcem. Byl dlouholetým vedoucím Orchestru Ladislava Štaidla, kapely, která doprovázela zpěváka Karla Gotta,

Ladislav Štaidl spolu s Karlem Svobodou patřil ke stěžejním dodavatelům domácího repertoáru pro Karla Gotta, pro nějž napsal desítky písní. Štaidlova tvůrčí invence ze 60. let se sice časem vytrácela, nicméně jeho písně patřily nadále k tomu nejlepšímu, co se v naší populární hudbě dělo.

Z písní Karla Gotta je nutno připomenout především slavnou Kávu si osladím (1972), Štaidl ale psal také pro Helenu Vondráčkovou, Hanu Zagorovou nebo Jiřího Korna, překvapením může být komponování i pro umělce starší generace, jako byla Judita Čeřovská nebo Yvetta Simonová.

V 80. letech pak skládal také pro Dalibora Jandu, koncem dekády se pak soustředil na tvorbu pro Ivetu Bartošovou, která byla tehdy jeho životní partnerkou. Po pádu socialistického režimu v roce 1989 se Ladislav Štaidl zcela vzdal své hudební kariéry, začal podnikat a v 90. letech napsal již jen několik písní pro Ivetu Bartošovou.

V roce 1992 obdržel diamantovou desku za deset miliónů prodaných hudebních nosičů.

Hudebník Ladislav Štaidl byl 7. ledna hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí s Covidem. V minulosti řešil vážné zdravotní problémy, prodělal léčbu rakoviny. V motolské nemocnici mu vyměnili kyčelní kloub a několik roků se také léčil s ledvinami na nefrologii na Karlově náměstí.

Za redakci upřímnou soustrast celé rodině a čest jeho památce!

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X