Do metalového nebe odešel leader skupiny Citron, Radim Pařízek

Metalový svět zasáhla smutná zpráva o skonu Radima Pařízka, ten zemřel v úterý 2. 3. 2021 ve věku 67 let. Podlehl komplikacím spojeným s jeho nedávnou operací

Rockový bubeník, skladatel, textař, leader, pianista, zpěvák a podnikatel, Radim Pařízek narodil 1. 11. 1953 v České Těšíně. V roce 1977 završil studium na přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Své hudební vzdělání, si potvrdil na lidových konzervatořích v Ostravě (hra na klavír) a v Praze (bicí).

Oklikou přes Armádní umělecký soubor v Praze se 1979 stal bubeníkem a o tři roky později i leadrem ostravské skupiny CITRON, která v nové sestavě a pod jeho vedením přešla z hard rocku na heavy metal.  Na strmém nárůstu její popularity měl Pařízek podíl nejen jako hudebník, autor, aranžér a organizátor, ale také jako obratný vyjednávač, který obhájil hudební orientaci svého souboru v časech, kdy heavy metal byl prakticky na indexu.

S kapelou Citron Radim Pařízek vydali tři zlaté desky, prodali více než milion hudebních nosičů. Jako producent uvedl Radim Pařízek na hudební scénu zpěvačku Tanju, v roce 1988 pátou v anketě Zlatý slavík, pro kterou rovněž komponoval a psal texty. Je autorem mnoha písní, např. Rock, Rock Rock!, Revizor, Vzpomínky, Zahradní slavnost (pro Citron), Nad hlavou létá rokenrol a Živá voda (pro Tanju).

Radim PařízekV roce 1987 otevřel v Ostravě studio Citron, které má pověst jednoho z nejlepších v republice, a kde svoje desky natáčeli např. ARAKAIN, LUCIE, ROOT nebo DEBUSTROL. Do života také uvedl epický, živý projekt BOHEMIAN METAL RHAPSODY.

Po revoluci Radim založil gramofonové vydavatelství Direkt. Od 1998 se významně prosazuje jako broadcaster. V Ostravě proměnil rádio Čas v nejposlouchanější regionální stanici a od 2002 se jako jednatel společnosti Hey Media podílí na vybudování sítě rádií Hey v Ostravě, Brně a Praze.

Jméno Radima Pařízka bylo spojené i s dalšími rozhlasovými a televizními projekty, například s Rádiem Čas Rock, Rádiem Dálnice, televizními stanicemi Relax a Rebel, pustil se rovněž do provozování digitálních televizních multiplexů.

Upřímnou soustrast rodině a všem jeho blízkým od naší redakce.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X