Hardrocková zábavová kapela osmdesátých let „YETTI“

Mezi neopomenutelné kapely které v osmdesátých letech hrávali na pódiích vesnických kulturáků a na kterou si vzpomenou mnozí pamětníci, patřila v té době velmi oblíbená hardrocková skupinu pod názvem YETTI.

Vzpomínám si, že bývalý kulturák v Dolních Břežanech na Praze-západ odkud pocházím a kde kapela v dobách totality hrávala, praskal při jejím vystoupení ve švech, návštěvnost vždy převyšovala kapacitu sálu a jako pořadatelé jsme měli co dělat, abychom to tam ustáli, ale vždy se to obešlo bez problému a rocková tancovačka neměla chybu.

Zakladatelem této skupiny byl textař, zpěvák a hráč na klávesové nástroje Jiří Bareš který v roce 1986 začal spolupracovat s Petrou Janů jako zpěvák a hráč na klávesové nástroje. V roce 1992 hrál a zpíval, v legendárním prvním českém muzikálu Bídníci roli Combefera.

Barešovým autorským počinem byl muzikál 451 stupňů Fahrenheita. Od 1995 -1998 hrál v muzikálu Jesus Christ Superstar, kde vytvořil jednoho z kněží a posléze postoupil na pozici swing. V roce 1998 přešel do dalšího projektu muzikálu Evita jako představitel jedné z hlavních rolí Juana Peróna.

Spoluzakládajícím členem YETTI, byl bubeník Honza Rotta který v současné době stejně jako Jiří Bareš tvoří sestavu kapely Parademarche  jejíž kořeny svým způsobem pramení ze skupiny YETTI.

Další člen kapely na postu baskytaristy se jmenoval Honza Kavale který později působil v kapele Benefit a následně ve skupině Jiřího Schelingera. Základní sestavu doplňuje kytarista Ivo Bohuslávek, který posléze hrál v heavy metalové skupině Řetěz mimo jiné s Milanem Broumem z Olympicu.

Jako zpěvák působil v této kapele také Petr Zdeněk Flyn (nazpíval skladbu „Jako jed“ ze stejnojmenného filmu a uprostřed osmdesátých let působil v JAZZ Q Martina Kratochvíla. Od roku 2009 pak působil ve skupině DYK JE TO JEDNO z Radotína, se kterou vydal debutové album s názvem „Na E55“.

Porevolučním zpěvákem této skupiny se na krátký čas stal Jindra Vobořil (známý především ze skupiny Gen 2000 a v minulosti například z kapely Pumpa nebo také z muzikálu Jesus Christ Superstar kde vystupoval jako Velekněz Annáš). I on je v současnosti spjat se skupinou Parademarche kde vystupuje jako host.

Vydaná SP :
Dovolená v Praze / Je to prima (SP 1986), Kolo rolo / Zavři dveře z druhé strany (1987), To co máme rádi / Vzpomínka na Jana Wericha (1989)
Hity kapely:
Jsem (1982), Sněžný muž (1982), Závod (1984), Obraz plný slunečnic (1986), Halleyova kometa (1986), Podzim (1986), Prázdniny s pikolou (1986)

2 Komentáře
  1. Honza Hajný z Řep říká

    Proč v profilu vůbec nezmiňuješ výjimečného kytaristu Dušana Bělohlávka (na titulním snímku zcela vpravo)?

    1. RLM říká

      Pokud máš jakékoli dobové informace k tomuto článku, rád je doplním. Petr

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X