- PODPORUJEME -

Hardrocková zábavová kapela osmdesátých let „YETTI“

Mezi neopomenutelné kapely které v osmdesátých letech hrávali na pódiích vesnických kulturáků a na kterou si vzpomenou mnozí pamětníci, patřila v té době velmi oblíbená hardrocková skupinu pod názvem YETTI.

Vzpomínám si, že bývalý kulturák v Dolních Břežanech na Praze-západ odkud pocházím a kde kapela v dobách totality hrávala, praskal při jejím vystoupení ve švech, návštěvnost vždy převyšovala kapacitu sálu a jako pořadatelé jsme měli co dělat, abychom to tam ustáli, ale vždy se to obešlo bez problému a rocková tancovačka neměla chybu.

Zakladatelem této skupiny byl textař, zpěvák a hráč na klávesové nástroje Jiří Bareš který v roce 1986 začal spolupracovat s Petrou Janů jako zpěvák a hráč na klávesové nástroje. V roce 1992 hrál a zpíval, v legendárním prvním českém muzikálu Bídníci roli Combefera.

Barešovým autorským počinem byl muzikál 451 stupňů Fahrenheita. Od 1995 -1998 hrál v muzikálu Jesus Christ Superstar, kde vytvořil jednoho z kněží a posléze postoupil na pozici swing. V roce 1998 přešel do dalšího projektu muzikálu Evita jako představitel jedné z hlavních rolí Juana Peróna.

Spoluzakládajícím členem YETTI, byl bubeník Honza Rotta který v současné době stejně jako Jiří Bareš tvoří sestavu kapely Parademarche  jejíž kořeny svým způsobem pramení ze skupiny YETTI.

- PODPORUJEME -

Další člen kapely na postu baskytaristy se jmenoval Honza Kavale který později působil v kapele Benefit a následně ve skupině Jiřího Schelingera. Základní sestavu doplňuje kytarista Ivo Bohuslávek, který posléze hrál v heavy metalové skupině Řetěz mimo jiné s Milanem Broumem z Olympicu.

Jako zpěvák působil v této kapele také Petr Zdeněk Flyn (nazpíval skladbu „Jako jed“ ze stejnojmenného filmu a uprostřed osmdesátých let působil v JAZZ Q Martina Kratochvíla. Od roku 2009 pak působil ve skupině DYK JE TO JEDNO z Radotína, se kterou vydal debutové album s názvem „Na E55“.

Porevolučním zpěvákem této skupiny se na krátký čas stal Jindra Vobořil (známý především ze skupiny Gen 2000 a v minulosti například z kapely Pumpa nebo také z muzikálu Jesus Christ Superstar kde vystupoval jako Velekněz Annáš). I on je v současnosti spjat se skupinou Parademarche kde vystupuje jako host.

Vydaná SP :
Dovolená v Praze / Je to prima (SP 1986), Kolo rolo / Zavři dveře z druhé strany (1987), To co máme rádi / Vzpomínka na Jana Wericha (1989)
Hity kapely:
Jsem (1982), Sněžný muž (1982), Závod (1984), Obraz plný slunečnic (1986), Halleyova kometa (1986), Podzim (1986), Prázdniny s pikolou (1986)

2 Komentáře
  1. Honza Hajný z Řep říká

    Proč v profilu vůbec nezmiňuješ výjimečného kytaristu Dušana Bělohlávka (na titulním snímku zcela vpravo)?

    1. RLM říká

      Pokud máš jakékoli dobové informace k tomuto článku, rád je doplním. Petr

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X